Polska  małopolskie  
Portal
Środa - 24 kwietnia 2019 Bony, Horacji, Jerzego      "Prawdziwym schronieniem dla czlowieka jest drugi człowiek". Przysłowie irlandzkie
 Wyszukiwarka


Szukaj wg branz
Dodaj wpis
 Wiadomości
2019-02-11 GUS: Ponad 5 mld euro deficytu w obrotach towarowych handlu zagranicznego

Deficyt w obrotach towarowych handlu zagranicznego wyniósł w ubiegłym roku nieco ponad 5 mld euro – poinformował Główny Urząd Statystyczny.       


W 2018 r. eksport wyniósł 221 mld euro i był wyższy w stosunku do wcześniejszego roku o 7 proc. Natomiast import wyniósł ponad 226 mld euro i był wyższy o 9,7 proc.


Wyniki te pozytywnie oceniła minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz.„Biorąc pod uwagę spowolnienie wzrostu PKB i popytu zagranicznego naszych głównych parterów handlowych wyniki obrotów towarowych handlu zagranicznego należy uznać za bardzo dobre” – wskazała szefowa resortu.Ekonomista, prof. Zbigniew Krysiak zaznaczył, że deficyt jest sygnałem pozytywnym.– Trzeba pamiętać, że my, polska gospodarka, w tej chwili intensywnie, wraz z tym dobrym rozwojem i wzrostem PKB, staramy się o rozwój przemysłu i branż o wysokiej i innowacyjnej technologii. Tutaj ja bym interpretował to właśnie w ten sposób, że mamy do czynienia niejako z importem tych towarów czy też aktywów o charakterze inwestycyjnym, a zatem ten sygnał, te 5 miliardów to nie jest duża różnica tak na marginesie, niemniej jednak myślę, że ta miara związana jest właśnie z tym wzrostem inwestycji i to w szczególności właśnie w obszarze wysokich technologii – mówił prof. Zbigniew Krysiak.Polska zanotowała szczególnie wysoki wzrost sprzedaży na rynek niemiecki. Wzrosła też sprzedaż na wiele rynków pozaunijnych, m.in. do USA, Rosji, Norwegii, Arabii Saudyjskiej, Chile oraz na Białoruś.


RIRM


Źródło: radiomaryja.pl, 11 lutego 2019

mj


 Aktualności
24/04 [TYLKO U NAS] Ks. prof. W. Cisło: Musimy upominać się o przelaną krew chrześcijan
24/04 Rząd na dzisiejszym posiedzeniu zajmie się m.in. Wieloletnim Planem Finansowym Państwa
24/04 Sejm: komisje zajmą się projektem nowelizacji ustawy o transporcie drogowym
24/04 ZNP i FZZ odmówiły udziału w oświatowym okrągłym stole; przed MEN manifestowali nauczyciele
24/04 Fundacja Otwarty Dialog pralnią brudnych pieniędzy
23/04 Kolejne doniesienie do prokuratury ws. znieważenia Dyrektora Radia Maryja przez posła Stefana Niesiołowskiego
23/04 Ze smartfonem po list polecony
23/04 Prezydent A. Duda podpisze ustawę o "Emeryturze plus"
23/04 Zbliżają się wybory do Parlamentu Europejskiego
23/04 Reforma systemu emerytalnego: pieniądze z OFE trafią do ZUS-u lub na IKE. Od lipca zaczną obowiązywać Pracownicze Plany Kapitałowe
 Kultura
 Sport
ARCHIWUM
©Wszelkie prawa zastrzeone - INTERAKTYWNA POLSKA
Webmaster: IA Telekom