Polska  małopolskie  
Portal
Środa - 24 kwietnia 2019 Bony, Horacji, Jerzego      "Prawdziwym schronieniem dla czlowieka jest drugi człowiek". Przysłowie irlandzkie
 Wyszukiwarka


Szukaj wg branz
Dodaj wpis
 Wiadomości
2019-02-12 M. Wójcik: Konsul Sławomir Kowalski nie zasłużył sobie na uznanie go persona non grata

Władze norweskie użyły drastycznego, najdalej idącego środka wobec dyplomaty. Konsul Sławomir Kowalski nie zasłużył sobie na to – powiedział wiceminister sprawiedliwości Michał Wójcik. Wczoraj MSZ Norwegii poinformowało, że konsul RP został uznany za persona non grata, co uniemożliwia mu wykonywanie funkcji. Konsul Sławomir Kowalski ma tydzień na opuszczenie tego kraju.


Polski MSZ ocenił tę decyzję jako nieuzasadnioną i przekazano ambasadorowi Norwegii w Warszawie notę o identycznym działaniu wobec norweskiej konsul w Polsce.


Władze norweskie popełniły błąd – wskazał wiceminister Michał Wójcik. Zaznaczył, że konsul Sławomir Kowalski ma wielki wkład w budowanie dobrych relacji polsko–norweskich i nieocenioną pomoc naszym obywatelom. Wiele spraw jest w toku.– Władze norweskie popełniły błąd. To był człowiek, który bardzo się przyczynił do dobrych relacji polsko-norweskich. Mam nadzieję, że one nadal takie pozostaną. Natomiast z całą pewnością to jest bardzo drastyczny środek, najdalej idący, który jest przewidziany w stosunku do dyplomaty – uznanie kogoś za persona non grata, przewidzianie jakiegoś terminu, w którym ma opuścić terytorium. Myślę, że pan konsul Sławomir Kowalski sobie na to nie zasłużył, dlatego że mam okazję go znać od 3 lat, współpracuję z nim przy takich bardzo trudnych sprawach, gdzie w tle pojawiają się dzieci, które rzeczywiście czasami są odbierane, umieszczane w różnych ośrodkach. Pan konsul zawsze angażował się w te sprawy. Nawet w nocy nieraz się zdarzyło, że podejmował czynności tylko po to, żeby pomagać naszym rodakom – mówił wiceminister Michał Wójcik.Władze Norwegii uznały polskiego konsula za persona non grata i zdecydowały o wydaleniu z kraju z powodu zachowania rzekomo niegodnego z rolą i statusem dyplomaty.


Sławomir Kowalski jest znany z walki o prawa polskich dzieci z urzędem Barnevernet. Polski rząd chciał, by konsul pozostał na stanowisku do końca kadencji upływającej w czerwcu bieżącego roku.


RIRM


Źródło: radiomaryja.pl, 12 lutego 2019

mj


 Aktualności
24/04 [TYLKO U NAS] Ks. prof. W. Cisło: Musimy upominać się o przelaną krew chrześcijan
24/04 Rząd na dzisiejszym posiedzeniu zajmie się m.in. Wieloletnim Planem Finansowym Państwa
24/04 Sejm: komisje zajmą się projektem nowelizacji ustawy o transporcie drogowym
24/04 ZNP i FZZ odmówiły udziału w oświatowym okrągłym stole; przed MEN manifestowali nauczyciele
24/04 Fundacja Otwarty Dialog pralnią brudnych pieniędzy
23/04 Kolejne doniesienie do prokuratury ws. znieważenia Dyrektora Radia Maryja przez posła Stefana Niesiołowskiego
23/04 Ze smartfonem po list polecony
23/04 Prezydent A. Duda podpisze ustawę o "Emeryturze plus"
23/04 Zbliżają się wybory do Parlamentu Europejskiego
23/04 Reforma systemu emerytalnego: pieniądze z OFE trafią do ZUS-u lub na IKE. Od lipca zaczną obowiązywać Pracownicze Plany Kapitałowe
 Kultura
 Sport
ARCHIWUM
©Wszelkie prawa zastrzeone - INTERAKTYWNA POLSKA
Webmaster: IA Telekom