Polska  małopolskie  
Portal
Niedziela - 12 lipca 2020 Brunona, Jana, Wery     
 Wyszukiwarka


Szukaj wg branz
Dodaj wpis
 Wiadomości
2020-06-03 [TYLKO U NAS] Prof. G. Kucharczyk: Epidemia ujawniła głęboki kryzys wiary. Jesteśmy na krawędzi utraty poczucia sacrum wobec najważniejszego sakramentu Kościoła

Epidemia ujawniła istniejący już wcześniej głęboki kryzys wiary. Jesteśmy teraz na krawędzi utraty poczucia sacrum wobec najważniejszego sakramentu Kościoła, bo to jest realna obecność Chrystusa, Ciała Pańskiego i to jest bardzo poważna sprawa – zwracał uwagę prof. Grzegorz Kucharczyk, historyk z Polskiej Akademii Nauk, w poniedziałkowych „Aktualnościach dnia” na antenie Radia Maryja.


Amerykański duchowny ks. kard. Raymond Leo Burke zgłasza obawy, że błędne praktyki w udzielaniu sakramentów, do których doszło z powodu ograniczeń wynikających z epidemii, doprowadzą do utraty poczucia sacrum.Przykładem takich zachowań jest tzw. wirtualna Pierwsza Komunia Święta, do której doszło w jednej z irlandzkich parafii czy propozycja włoskich biskupów dotycząca pozostawiania hostii w plastikowych woreczkach.


– Jesteśmy teraz na krawędzi utraty poczucia sacrum wobec najważniejszego sakramentu Kościoła, bo to jest realna obecność Chrystusa, Ciała Pańskiego i to jest bardzo poważna sprawa. To jest efekt antypedagogiczny, bo jeśli słyszymy, że gdzieś w parafiach w Polsce Pierwszej Komunii Świętej udzielano dzieciom w ławkach i na rękę, to jak ten młody człowiek ma się dowiedzieć i nauczyć, że to jest coś nadzwyczajnego. To jest uroczystość, która jest jedyna i niepowtarzalna. Mamy niestety przy tej okazji do czynienia z kolejnym potwierdzeniem erozji wiary, bo do tego to się sprowadza – zwrócił uwagę prof. Grzegorz Kucharczyk.


– Zawsze Cuda Eucharystyczne były zaproszeniem do odnowy wiary w Najświętszy Sakrament – że to jest realnie obecne Ciało Pańskie. A przy tych przykładach (…), jak sposób pakowania Ciała Pańskiego w woreczki foliowe, żeby się, broń Boże, nie zarazić, to jest rzeczywiście dramat i rzecz, która powinna powodować u pasterzy Kościoła i u nas wszystkich wielki szturm modlitewny – dodał.Zdaniem gościa „Aktualności dnia”, epidemia koronawirusa, która dotknęła cały świat, pokazała, że mamy do czynienia z głębokim kryzysem wiary i brakiem czci dla Najświętszego Sakramentu.– Epidemia ujawniła istniejący już wcześniej głęboki kryzys wiary, a zawsze jest tak, że kryzys wiary pociąga za sobą kryzys rozumu – jest to wielokrotnie potwierdzana w historii prawidłowość. Jesteśmy świadkami zjawisk kryzysowych, bo epidemia obnażyła niepokojące procesy, które już wcześniej w krajach Zachodnich były od kilkudziesięciu lat – brak sacrum, brak czci dla Najświętszego Sakramentu – wskazał historyk.


– Kościół został po to stworzony, żeby świętować i czcić Eucharystię. Chrystus po Zmartwychwstaniu przede wszystkim objawiał się przy łamaniu chleba. Jeżeli teraz jesteśmy świadkami takich karygodnych wydarzeń, to jest rzeczywiście chyba już ostatni alarm świadczący o bardzo poważnym kryzysie wiary – podkreślił.Całą rozmowę z prof. Grzegorzem Kucharczykiem w „Aktualnościach dnia” można odsłuchać [tutaj].


radiomaryja.pl


Żródło: radiomaryja.pl,

mj


 Aktualności
12/07 77. rocznica pacyfikacji Michniowa
12/07 [TYLKO U NA] Dr R. Spachacz: Pielgrzymka Rodziny Radia Maryja to nie tylko okazja do przeżyć duchowych, ale również edukacja, możliwość bezpłatnych badań i poznanie zalet studiowania pielęgniarstwa w WSKSiM
12/07 Módl się i pracuj, nie bądź smutny
12/07 Wsparcie dla osób niepełnosprawnych
11/07 Trwa cisza wyborcza przed II turą wyborów prezydenckich
11/07 Przewodniczący RE przedstawił propozycję dot. odbudowy unijnej gospodarki po pandemii
11/07 Program ,,Moja Woda" cieszy się dużym zainteresowaniem Polaków
11/07 Pakiet Mobilności szkodliwy dla polskich firm
10/07 [TYLKO U NAS] J. Budziaszek: W przypadku A. Dudy jednej rzeczy nie można kwestionować - że przyznaje się do Pana Boga. To oznacza, że będzie wprowadzał w naszym kraju prawo Boże
 Kultura
 Sport
ARCHIWUM
©Wszelkie prawa zastrzeone - INTERAKTYWNA POLSKA
Webmaster: IA Telekom