Przejdź do treści
Przejdź do stopki

[TYLKO U NAS] Ks. bp T. Bronakowski: Wrzesień to szczególny miesiąc refleksji nad naszą historią i obowiązkach wobec Ojczyzny

Treść

Trudno nam, ludziom żyjącym w wolnej Polsce zrozumieć bezmiar ludzkich dramatów będących udziałem Sybiraków – powiedział ksiądz biskup Tadeusz Bronakowski, przewodniczący Zespołu KEP ds. Apostolstwa Trzeźwości i Osób Uzależnionych, w felietonie z cyklu „Myśląc Ojczyzna” w Telewizji Trwam.

1 i 17 września wspominamy bolesne ataki III Rzeszy i Związku Radzieckiego na Polskę. W tym roku 17 września przypadła 81. rocznica agresji ZSRR na naszą Ojczyznę. Był to również Światowy Dzień Sybiraka.

– Modlimy się w intencji wszystkich, którzy w tamtych dniach oddali życie za Ojczyznę, którzy stracili bliskich i domy, którzy trafili do obozów lub łagrów. Zmuszeni byli do tułaczki i żyli do końca z wojenną raną w sercu – zapewnił ksiądz biskup Tadeusz Bronakowski.

Biskup pomocniczy diecezji łomżyńskiej zwrócił uwagę na ogromne zasługi Sybiraków dla kraju, powiedział, że „ich ofiara stała się zaczynem wolnej i niepodległej Polski”.

Przewodniczący Zespołu KEP ds. Apostolstwa Trzeźwości i Osób Uzależnionych zaapelował o krzewienie postawy patriotyzmu poprzez naukę historii.

– Historia jest nauczycielką życia. Ten kto nie zna swojej historii, ten jest skazany powtarzać jej najboleśniejsze doświadczenia – uargumentował ks. bp Tadeusz Bronakowski.

Według autora felietonu „wspominamy rocznicę wywózki Polaków na Sybir również po, aby uświadamiać sobie każdego dnia, że Polska potrzebuje naszej odpowiedzialnej postawy”.

– Dług wobec męczenników i bohaterów możemy spłacić w jeden sposób: odpowiedzialnie służąc naszemu narodowi, aktywnie włączając się w budowanie solidarnego i dojrzałego społeczeństwa – powiedział Przewodniczący Zespołu KEP ds. Apostolstwa Trzeźwości i Osób Uzależnionych.

Nauka historii, dbałość o język i dorobek kulturalny to ważne, lecz nie jedyne elementy patriotyzmu. Istotne jest także wypełnianie codziennych obowiązków wynikających z zawodu oraz stanu.

– Uczmy się patriotyzmu gospodarczego, czyli troski o polskie zakłady, ale także kupowanie polskich produktów, wspieranie polskich interesów poprzez codzienne wybory ekonomiczne w naszych gospodarstwach domowych. Uczmy się patriotyzmu politycznego, czyli umiejętności troski o dobro wspólne, a nie tylko o własne interesy czy też sprawy własnego środowiska – powiedział autor felietonu.

Biskup pomocniczy diecezji łomżyńskiej odniósł się również do potrzeby odbudowy jedności polskiego społeczeństwa, która wzmacnia państwo i pozwala na pokonanie wszelkich trudności.

– Nie zapominajmy też o tym, że patriotyzm to walka z tym, co osłabia naród. Dziś to przede wszystkim walka z nałogami: nadużywaniem alkoholu, zażywaniem narkotyków i dopalaczy oraz z hazardem – wyjaśnił ksiądz biskup.

Przewodniczący Zespołu KEP ds. Apostolstwa Trzeźwości i Osób Uzależnionych zachęcił do modlitwy za tych, którzy oddali swoje życie za Ojczyznę oraz do przeciwstawiania się wszelkim nałogom.

– Wszystkie bezczelne działania dążące do rozpijania Polaków, wpisują się w szatański plan wrogów narodu, jakimi byli Adolf Hitler i Józef Stalin – akcentował biskup pomocniczy diecezji łomżyńskiej.

radiomaryja.pl

Żródło: radiomaryja.pl, 20

Autor: mj