Polska  małopolskie  
Portal
Niedziela - 22 maja 2022 Emila, Heleny, Romy      "Największą satysfakcją w życiu jest świadomość, że się nikogo nie skrzywdziło". Anyfanes
 Wyszukiwarka


Szukaj wg branz
Dodaj wpis
 Wiadomości
2022-01-25 [TYLKO U NAS] Ks. bp T. Bronakowski: Rodziny, które dla ludzi starszych powinny stanowić podstawowe miejsce opieki i wsparcia, doświadczanie miłości i bezpieczeństwa, często nie spełniają tej ważnej roli

Współczesny świat coraz bardziej przyśpiesza w rozwoju nauki, techniki i komunikacji. Odnosi się wrażenie, że zmiany następują z prędkością światła. Często jednak nie rozświetlają one życia wielu ludziom, a wręcz przeciwnie, odsuwają ich w cień, wykluczając ze społeczeństwa – powiedział ks. bp Tadeusz Bronakowski, przewodniczący Zespołu KEP ds. Apostolstwa Trzeźwości i Osób Uzależnionych, w felietonie „Myśląc Ojczyzna” na antenie TV Trwam.


Ks. bp Tadeusz Bronakowski podkreślił, że osoby starsze bywają często uważane za nieprzydatne, ponieważ zwykle są nieproduktywne.– Stają się problemem dla najbliższych, bo często wymagają opieki. Ich doświadczenia czy poglądy traktowane są jako przestarzałe, niepasujące do współczesności. Rodziny, które dla ludzi starszych powinny stanowić podstawowe miejsce opieki i wsparcia, doświadczanie miłości i bezpieczeństwa, często nie odgrywają tej ważnej roli – zauważył autor felietonu.Powołując się na słowa papieża Benedykta XVI, ks. bp Tadeusz Bronakowski wskazał rolę dziadków i osób starszych w społeczeństwie.– Kościół zawsze otaczał dziadków szczególnym szacunkiem, uznając ich za wielki skarb z punktu widzenia ludzkiego i społecznego, jak również religijnego i duchowego – zaakcentował duchowny.


– Papież apelował, aby zawsze mocno reagować na to, co odczłowiecza społeczeństwo – dodał.Ks. bp Tadeusz Bronakowski zaznaczył, że wiara chrześcijańska zobowiązuje człowieka do szacunku, solidarności i otaczania opieką potrzebujących. Niezależnie od wieku i innych uwarunkowań. Dodał, że również same osoby starsze powinny pracować nad sobą.– Nie istnieje wiek emerytalny, jeżeli chodzi o zasadę głoszenia Ewangelii, zadanie przekazywania tradycji wnukom. Trzeba wyruszyć w drogę i przede wszystkim wznieść się ponad swoje ograniczenia, aby podjąć coś nowego – podkreślił.Przewodniczący Zespołu KEP ds. Apostolstwa Trzeźwości i Osób Uzależnionych wspomniał również o problemie praktykowania trzeźwości w życiu osób starszych.– Eksperci mówią, że uzależnienie seniorów to cichy, a zarazem groźny problem. Chodzi przede wszystkim o uzależnienie od alkoholu i leków. Badania wskazują, że około 15 proc. seniorów pije zdecydowanie za dużo alkoholu – wskazał przewodniczący.


– Wśród najczęstszych przyczyn sięgania w starszym wieku po alkohol jest trudne do zniesienia znudzenie, obniżony nastrój czy też stopniowe pogarszanie się funkcji poznawczych – dodał.Ks. bp Tadeusz Bronakowski zauważył, że seniorom zagraża również niebezpieczeństwo nadużywania różnych lekarstw, zwłaszcza ułatwiających zasypianie czy też przeciwbólowych. Wszystko to jeszcze bardziej pogarsza stan zdrowia i zagraża ich życiu. – Te problemy są dla nas wszystkich wielkim wyzwaniem. Młodsi muszą być dla starszych – jak pisze papież Franciszek – aniołami, których posyła Pan, aby ukoić samotność, przynieść konkretną pomoc i wsparcie – podkreślił ks. bp Tadeusz Bronakowski.


– Starsi muszą być silni wiarą. Ich codzienna modlitwa to ogromny skarb – dodał.Na zakończenie felietonu ks. bp Tadeusz Bronakowski podkreślił, że starszy wiek, tak jak każdy inny okres życia, jeśli ma być udany, musi być przepełniony miłością – Bożą miłością, która daje szczęście i nadaje życiu prawdziwy sens.


radiomaryja.pl


Żródło: radiomaryja.pl,

mj


©Wszelkie prawa zastrzeone - INTERAKTYWNA POLSKA
Webmaster: IA Telekom