Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Apel o abstynencki sierpień

Treść

Zachętę do mediów, rządzących, do ojców i matek o propagowanie postaw trzeźwości skierował Zespół Konferencji Episkopatu Polski ds. Apostolstwa Trzeźwości.

„Kochająca matka jest zawsze trzeźwa, dba też o trzeźwość swojej rodziny i pomaga budować trzeźwe społeczeństwo” – przypomina w liście na miesiąc trzeźwości ks. bp Tadeusz Bronakowski, przewodniczący Zespołu Konferencji Episkopatu Polski ds. Apostolstwa Trzeźwości.

„Nie będziemy wzrastać jako nowoczesne europejskie społeczeństwo, jeżeli przygniotą nas problemy z nadużywaniem alkoholu” – podkreśla ks. bp Bronakowski i apeluje do sprawujących władzę, aby pomagali w wychowywaniu dzieci w abstynencji przynajmniej do osiemnastego roku życia. „Musimy uczynić wszystko, aby być narodem ludzi trzeźwych” – pisze. Ksiądz biskup zwraca szczególną uwagę na trzeźwość matek i wzywa, aby przestrzegać kobiety oczekujące dziecka przed skutkami picia alkoholu. „Podczas ciąży nawet niewielka ilość alkoholu wypitego przez matkę może bardzo poważnie zaszkodzić dziecku […]. Im większa ilość alkoholu, tym większe jest ryzyko poważnych uszkodzeń” – zwraca uwagę i dodaje, że kobieta jest strażniczką zdrowia dziecka od pierwszych chwil jego życia. Dlatego też duchowni, lekarze, pielęgniarki i położne mają obowiązek przestrzegać matki przed skutkami picia alkoholu w ciąży, a „zadaniem ojców, najbliższej rodziny i przyjaciół jest wspieranie kobiet w ciąży w zachowywaniu całkowitej abstynencji”.

Ksiądz biskup Bronakowski zwraca uwagę na rolę rodziny w wychowywaniu do trzeźwości, tworzeniu klimatu serdeczności i bezpieczeństwa. Zachęca też do mądrego okazywania miłości, która potrafi stawiać właściwe wymagania. „Odpowiedzialna i trzeźwa matka wie, że dziecko wychowywane w Bożej łasce i mądrości poradzi sobie z życiem bez szukania alkoholu” – podkreśla ksiądz biskup, przywołując badania, które dowodzą, że osoby wierzące i praktykujące są w mniejszym stopniu narażone na uzależnienia.

Do propagowania idei trzeźwości w sytuacji, gdy Polskę dotyka plaga alkoholizmu, zachęca również o. Oskar Puszkiewicz OFM. Zwraca uwagę, że Polacy piją dziś więcej niż w czasach PRL. „Przez dwadzieścia pięć lat polskiej transformacji niemal wszystkie produkty podrożały w relacji do zarobków. Ale alkoholu możemy dzisiaj kupić za jedną pensję więcej niż dwie dekady temu. Dzisiaj łatwiej można kupić w Polsce alkohol niż mleko” – czytamy w apelu. Kapłan przywołuje również ponure statystyki, które informują, że w naszym kraju jest prawie milion osób uzależnionych od alkoholu, a kilka milionów pije ryzykownie i szkodliwie. Autorzy oświadczenia wyrażają ubolewanie, że te fakty nie przemawiają do mediów, producentów i sprzedawców alkoholu oraz do rządzących. „Producenci i sprzedawcy osiągają miliardowe zyski. Media bogacą się na reklamie. Politycy i rządzący nie chcą się narażać wpływowemu lobby. Wszystko to tworzy okrutne połączenie bezczynności i cynizmu, które jest niszczące dla naszego narodu” – głosi apel. Zespół Episkopatu ds. Apostolstwa Trzeźwości zwraca się do katolickich mediów o uruchomienie szerokiej kampanii medialnej. „Abstynencki sierpień to nie inicjatywa Zespołu KEP ds. Apostolstwa Trzeźwości, ale zobowiązujący apel polskich biskupów do ludzi sumienia o ratowanie narodu przed niszczącymi go zagrożeniami” – czytamy w oświadczeniu.

Wstrzemięźliwość w intencji pokoju

O wstrzemięźliwość od napojów alkoholowych ofiarowaną w sierpniu w intencji pokoju na Ukrainie i na świecie zaapelował biskup pomocniczy diecezji bielsko-żywieckiej Piotr Greger. Na antenie radia Anioł Beskidów odniósł się do tragedii, jaką było zestrzelenie malezyjskiego samolotu pasażerskiego z 298 osobami na pokładzie, oraz do trwającego konfliktu izraelsko-palestyńskiego. – Prawie 300 niewinnych ludzi poniosło śmierć, to ogromna katastrofa. Kościół nie pozostaje obojętny. To już nie jest kwestia tylko narodu ukraińskiego, ale problem światowy. Apeluję, aby każdy, kto może, podjął post i abstynencję w intencji pokoju na świecie” – stwierdził ks. bp Greger. Przypomniał także, że biskupi polscy prosili w lutym br. o post w sprawie pokoju na Majdanie. „Nie czekajmy na apel czy wezwanie pasterzy, ale w duchu odpowiedzialności włączmy się w modlitwę solidarności z cierpiącymi z powodu przemocy” – dodał ks. bp Greger i zachęcił do podążania skuteczną drogą modlitwy i postu.

Małgorzata Pabis, MJ, KAI
Nasz Dziennik, 24 lipca 2014

Autor: mj