Przejdź do treści
Przejdź do stopki

2015 rok - (nie)lepszy dla kierowców?

Treść

Jeszcze niedawno mogliśmy się cieszyć niskimi kosztami tankowania naszych pojazdów na stacjach benzynowych. W ciągu niespełna roku ceny benzyny 95-oktanowej spadły o około 1 złoty za litr. Niestety, od 1 stycznia został wprowadzony tzw. podatek zapasowy, przez który ceny paliw ponownie nieco wzrosły.

Nie tylko paliwo drożeje

Po pierwszym kwartale – od 1 kwietnia – przewiduje się również podwyżki cen obowiązkowego ubezpieczenia OC. Są one spowodowane ustaleniami Komisji Nadzoru Finansowego, której wytyczne mają zminimalizować ryzyko zaniżania odszkodowań z tytułu OC sprawcy.

Są również w projekcie (tym razem PIU) inne zmiany. Na czym one polegają? Otóż planuje się ogólne wprowadzenie bezpośredniej likwidacji szkód (czyli będziemy mogli naprawić swój samochód po szkodzie z OC u „swojego” ubezpieczyciela - takie rozwiązanie wprowadziło już kilka firm, miedzy innymi PZU, Allianz i UNIQA). Ten tymczasem "ściągnie" odszkodowanie od towarzystwa, które ubezpieczyło pojazd sprawcy szkody. W praktyce, firma ubezpieczeniowa, do której należymy, będzie chciała jak najlepiej naprawić nasz samochód, żeby zyskać zaufanie klienta. Wypłaconą przez siebie kwotę i tak odzyska z drugiego towarzystwa. Niestety, im wyższe odszkodowania, tym wyższe opłaty za polisy OC.

Drogo w OC i jeszcze drożej. Możesz - kup polisę już teraz...

Według niektórych szacunków ceny OC mogą wzrosnąć od 10-50%! Nie wiadomo jednak, na ile są one poprawne – dowiemy się o tym za nieco ponad miesiąc. Co zrobić, by jak najmniej stracić? Najlepiej jest porównać ceny OC jak największej ilości towarzystw, np. dzięki bezpłatnym internetowym porównywarkom ubezpieczeń komunikacyjnych. Jeżeli już znajdziemy atrakcyjną ofertę, to nie zapomnijmy wypowiedzieć OC w swoim poprzednim towarzystwie, w przeciwnym razie automatycznie przedłuży się nasza polisa. Dokument wypowiadający umowę można wysłać nawet na dzień przed końcem terminu ubezpieczenia, a wystarczy na nim zamieścić m.in. swoje dane osobowe, nr polisy, markę pojazdu i własnoręczny podpis*. Nie musimy wypowiadać jedynie polisy po zbywcy pojazdu, która wygasa samoczynnie. Nie zwalnia nas to oczywiście od zakupu kolejnego ubezpieczenia OC, im tańszego, tym lepszego.

* więcej szczegółów na https://rankomat.pl/pzu/wypowiedzenie-oc-ac

Autor artykułu: Kamil Kucharski

Autor zdjęcia: Michał Przybylski

Autor: Kamil Kucharski