Przejdź do treści
Przejdź do stopki

M. Chludziński: Rok 2016 był rekordowy w ciągu ostatnich 8 lat, jeśli chodzi o ilość inwestycji

Treść

Polskie firmy zazwyczaj były zachowawcze, jeśli chodzi o wchodzenie z dużymi projektami inwestycyjnymi. […] Rok 2016 jest, jeśli chodzi inwestycje, rekordowy w perspektywie ostatnich 7-8 lat. Mamy znacznie lepszy wskaźnik niż poprzednio – powiedział Marcin Chludziński. Prezes Agencji Rozwoju Przemysłu w „Polskim punkcie widzenia” na antenie TV Trwam poruszył temat inwestycji w polskiej gospodarce.

Marcin Chludziński odniósł się do repolonizacji banku Pekao S.A przez PZU oraz Polski Fundusz Rozwoju. Podkreślił, że to wydarzenie ustabilizuje system bankowy w naszym kraju.

– Polski Fundusz Rozwoju wspólnie z PZU przyczynił się jak najbardziej do tego, że zwerbalizowało się hasło repolonizacji sektora bankowego, co znacznie stabilizuje system bankowy, system finansowy w Polsce – wskazywał gość „Polskiego punktu widzenia”.

Prezes Agencji Rozwoju Przemysłu zaznaczył, że nowa strategia Pekao S.A uwidoczni się w najprawdopodobniej w drugiej połowie roku.

– Jeśli chodzi o Pekao S.A to na pewno jest tak, że będzie można mówić o nowej strategii i o tym, jak on zacznie funkcjonować po pewnym przejęciu przez inwestorów, co się stanie raczej w drugiej połowie roku, aczkolwiek jak każda instytucja bankowa ma kilka podstawowych narzędzi tzn. kredyt, gwarancje bankową, instrumenty i narzędzia leasingowe, faktoringowe – akcentował Marcin Chludziński.

Marcin Chludziński zwrócił uwagę na przemysł stoczniowy w Polsce. Ocenił, że należy rozwijać go w kierunku pewnej specjalizacji.

– W przemyśle stoczniowym jesteśmy skazani na pewien rodzaj specjalizacji, dlatego że tania produkcja, jeśli chodzi o przemysł stoczniowy, ląduje niestety w Korei Południowej, w Chinach, gdzie państwa subsydiują ten przemysł stoczniowy, po prostu dopłacając do niego często. To, co w polskim przemyśle stoczniowym w tej chwili mamy, to wysoko specjalistyczna produkcja offshore, ale też taka związana z produkcją militarną, takie zdolności pozostały. To trzeba rozwijać – wyjaśnił Marcin Chludziński.

Prezes ARP zauważył również rolę specjalnych stref ekonomicznych.

– Inny rodzaj działalności, który mamy u nas, to są specjalne strefy ekonomiczne. Staramy się doprowadzać do tego, żeby inwestorzy inwestowali tam pieniądze i tworzyli miejsca pracy. To jest narzędzie, z którego trzeba w dobry sposób korzystać, bo w miejscach, gdzie są systemowe problemy z zatrudnieniem, z niedorozwojem gospodarczym, jest to dobry instrument – stwierdził gość „Polskiego punktu widzenia”.

Jako kolejną mocną gałąź przemysłu w Polsce Marcin Chludziński wymienił przemysł części samochodowych.

– Bardzo mocnym przemysłem, również innowacyjnym w Polsce, jest przemysł samochodowy, jeśli chodzi o części. Mamy pewien mit, że Polska jest wielką składalnią samochodów. To prawda, w Polsce się samochody składa, ale żeby je złożyć, to również w Polsce wytwarzamy dużą część tych podzespołów. Te firmy tutaj płacą VAT, płacą podatki. Ci ludzie, którzy są zatrudniani, również płacą podatki m.in. PIT. Ten podatek PIT zostaje w gminie […], więc to jest w dużej części również polski przemysł samochodowy, który jest coraz większy, jeśli chodzi o sektor – to jest ponad 20 proc. naszego eksportu – wskazywał Prezes ARP.

Całość „Polskiego punktu widzenia” z udziałem Marcina Chludzińskiego można obejrzeć [tutaj].

RIRM

Źródło: radiomaryja.pl, 19 stycznia 2017

Autor: mj

Tagi: M. Chludziński Rok 2016 był rekordowy w ciągu ostatnich 8 lat jeśli chodzi o ilość inwestycji