Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Sejmowa komisja sprawiedliwości wznawia pracę

Treść

Sejmowa Komisja Sprawiedliwości i Praw Człowieka powróci dziś do prac nad rządowym projektem ustawy o zmianie ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa.

Propozycje przewidują m.in. wygaszenie kadencji 15 członków Rady będących sędziami. Ich następców miałby wybrać Sejm.

Według nowych regulacji, kandydatów do KRS marszałkowi Sejmu zgłasza Prezydium Sejmu lub co najmniej 50 posłów.

W ostatnich dniach wiceminister sprawiedliwości Marcin Warchoł przedstawił poprawkę, zgodnie z którą takie prawo będą mieć także środowiska prawnicze. Pomimo tego część prawników i opozycji sprzeciwia się regulacjom.

Poseł Stanisław Piotrowicz, przewodniczący Sejmowej Komisji Sprawiedliwości i Praw Człowieka, podkreślił, że postawa prawników zgromadzonych na sobotnim kongresie pokazuje konieczność zmian w systemie sprawiedliwości.

– Gromadzenie się prawników to nie troska o prawa i wolności  obywatelskie, demokrację, konstytucję. To jest troska o to, ażeby władzę w Polsce sprawowały środowiska prawnicze, a naród domaga się reformy w tym zakresie. Sądzę, że tego rodzaju kongresy dostarczają argumentów ku temu, że reforma wymiaru sprawiedliwości jest konieczna. To właśnie projekty zmian zmierzają w tym kierunku, żeby przywrócić wymiar sprawiedliwości narodowi, żeby wymiar sprawiedliwości funkcjonował w zgodzie z zapisami konstytucji. A zatem okazuje się, kto broni demokracji i konstytucji – obecnie rządzący polską – wskazywał Stanisław Piotrowicz.

Prace nad nowelizacją ustawy w sejmowej komisji zostały przerwane na początku maja.  Posłowie omówili wtedy pięć z ponad 20 punktów, które liczy projekt.

Odroczenie związane było m.in. z decyzją w sprawie zasad zgłaszania kandydatów na członków KRS.

RIRM

Źródło: radiomaryja.pl, 23 maja 2017

Autor: mj

Tagi: Sejmowa komisja sprawiedliwości wznawia pracę