Przejdź do treści
Przejdź do stopki

A. Macierewicz: Musimy zgromadzić taki potencjał finansowy, żeby do 2032 r. móc dawać 2,5 proc. PKB

Treść

Jesteśmy jednym z pięciu krajów NATO, które spełniają warunek przekazywania na wojsko 2 proc. PKB, ale my musimy zgromadzić taki potencjał, by do 2032 r. przeznaczać 2,5 proc. PKB – powiedział w programie „Polski punkt widzenia” na antenie TV Trwam Antoni Macierewicz. Polityk odniósł się również do dzisiejszego głosowania w Sejmie nad wotum nieufności wobec jego osoby i przedstawionej wczoraj Koncepcji Obrony RP.

Ministerstwo Obrony Narodowej przedstawiło we wtorek Koncepcję Obrony RP. Jak podkreślił Antonii Macierewicz, Koncepcja jest wynikiem bardzo długiej i ciężkiej pracy.

Decyzję o strategicznym przeglądzie obronnym podjąłem w kwietniu 2016 r. Powierzyłem to zadanie zespołowi powołanemu przez ministra Szatkowskiego. Jest to bardzo dogłębny przegląd wszystkich wad i zalet, możliwości i niemożliwości zarówno wojska, jak i wszystkich zasobów ludzkich, finansowych, gospodarczych czy logistycznych, jakim Polska dysponuje. Był to także przegląd pod kątem zagrożeń, wobec których Polska stoi. Chodzi tu zarówno o naszych sąsiadów, jak i odleglejsze zagrożenia, tj. działania terrorystyczne – wskazał szef MON.

Gość programu wskazał na cel przedstawienia Koncepcji Obrony RP.

Celem Koncepcji jest sformułowanie odpowiedzi na pytanie, „czego trzeba i jakie działania muszą zostać podjęte, żeby Polska mogła się samodzielnie obronić?” Trzeba to podkreślać, bo dla niektórych polityków, ale i wojskowych, jest to swoisty szok. Siły zbrojne RP są po to, by obronić całość terytorium Polski, nienaruszalność jej granic i bezpieczeństwo jej obywateli – jest to zasada wpisana do Konstytucji RP. Niestety bardzo odzwyczajono się, że możemy być samodzielnym niepodległym państwem. […] Oczywiście są sytuacje, w których jesteśmy zmuszeni skorzystać z pomocy sojuszników, ale jesteśmy na tyle wartościowi dla własnego narodu i naszych sojuszników, na ile jesteśmy silni – powiedział Antoni Macierewicz.

Włożyliśmy olbrzymią pracę, żeby wojska amerykańskie były w Polsce, ale tylko siła polskiej armii daje nam gwarancję bezpieczeństwa – dodał.

Proszę zauważyć, że jesteśmy jednym z pięciu krajów NATO, które przeznacza na wojsko 2 proc. PKB. Musimy zgromadzić taki potencjał finansowy, żeby do 2032 r. móc dawać 2,5 proc. PKB. Wtedy będziemy mogli te pieniądze tak ulokować, by armia stała się zdolna do odparcia wroga. Wszystkie dane zostały przeliczone, sprawdzone i zweryfikowane przy pomocy ćwiczeń wojska i analiz. To jest jak najbardziej realny plan – zaznaczył szef MON.

Polityk odniósł się również do dzisiejszego głosowania w Sejmie nad wnioskiem Platformy Obywatelskiej o odwołanie jego osoby ze stanowiska szefa obrony narodowej.

Nie mam wielkiej nadziei, że rozsądek wróci do tych polityków. Jednak jest coś niepokojącego, bo po raz drugi ten wniosek jest stawiany w przeddzień fundamentalnego wydarzenia o światowym znaczeniu i jakże niezwykłym dla bezpieczeństwa Polski. Chodzi oczywiście o szczyt NATO. Tym razem odbędzie się on po raz pierwszy z Donaldem Trumpem. To będzie szczyt, który przesądzi o tym, czy obrona i współdziałanie wojsk sojuszniczych NATO będzie przedłużona na wiele lat, czy sprawa będzie musiała wyglądać inaczej. To naprawdę będzie szczyt o olbrzymim znaczeniu dla Polski. To jest wotum nieufności nie wobec Antoniego Macierewicza, ale wobec państwa polskiego – podkreślił minister.

 

RIRM

Źródło: radiomaryja.pl, 24 maja 2017

Autor: mj

Tagi: A. Macierewicz Musimy zgromadzić taki potencjał finansowy żeby do 2032 r. móc dawać 2.5 proc. PKB