Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Coraz więcej krajów znosi restrykcje wprowadzone w związku z pandemią COVID-19

Treść

Kolejne kraje odchodzą od obostrzeń związanych z koronawirusem. Komisja Europejska proponuje jednak przedłużenie unijnego cyfrowego certyfikatu COVID o rok.

Od tygodnia w Wielkiej Brytanii nie obowiązują restrykcje covidowe. Kraj uczy się żyć z wirusem jak z sezonową grypą. Używanie paszportów covidowych stało się dobrowolne.

 – Organizatorzy mogą oczywiście zdecydować się na dobrowolne korzystanie z certyfikatów, ale znosimy obowiązek korzystania z nich – podkreślił premier Wielkiej Brytanii, Boris Johnson.

Brytyjski rząd chce też już na Wielkanoc zaprzestać publikowania codziennych statystyk dotyczących koronawirusa.

Na zniesienie obostrzeń covidowych zdecydowała się Dania. Od 9 lutego z restrykcji rezygnuje też Szwecja – ogłosiła premier Magdalena Andersson.

– Nadszedł czas otworzyć Szwecję. Mamy lepszą wiedzę na temat wirusa, poprawiła się sytuacja w służbie zdrowia oraz wzrosło tempo szczepień – wskazała Magdalena Andersson.

Także Francja zmienia podejście. Pracownicy nie muszą już obowiązkowo pracować zdalnie. Zwiększone zostały limity osób w obiektach sportowych czy rozrywkowych. Nie ma obowiązku noszenia maseczek na zewnątrz.

– Czuję się wyzwolony z tej maski, która była niewygodna, zwłaszcza z okularami, które zaparowały, gdy szedłem do miejsc publicznych – mówił Freddy Djebali, mieszkaniec Paryża.

Francja rozważa również rezygnację z certyfikatów szczepionkowych.

Powodów odchodzenia od obostrzeń jest wiele. Najważniejszy to liczba zaszczepionych  – wyjaśnił były członek Rady Medycznej przy premierze, prof. Krzysztof Simon.

– Jeśli jest zaszczepione 80 proc. społeczeństwa, gdzie wiadomo, że zakażenie będzie przebiegało łagodnie, a pozostałe 20 proc. to są ci, co nie chcą, buntują się, ale to jest w sumie liczba, którą każda służba da sobie radę, to tam trzeba znosić restrykcje, bo nic się nie wydarzy. Nie ma sensu terroryzować ludzi dla 20 procent – stwierdził prof. Krzysztof Simon.  

W Polsce drugą dawkę szczepionki przyjęło niespełna 60 proc. społeczeństwa. Światowa Organizacja Zdrowia rekomenduje ostrożne odchodzenie od restrykcji.

 – Poddanie się lub ogłoszenie zwycięstwa przez jakikolwiek kraj jest przedwczesne. Ten wirus jest niebezpieczny i nadal ewoluuje na naszych oczach – mówił Tedros Adhanom Ghebreyesus, dyrektor generalny WHO.  Nie wszystkie państwa rezygnują z obostrzeń. W Kanadzie zapowiedź obowiązkowego szczepienia kierowców ciężarówek wywołała masowe protesty. Bez paszportów covidowych nie mogą przekraczać granicy z USA.

Przez kraj przejechał Konwój Wolności, który domaga się zniesienia ograniczeń. Setki ciężarówek blokują stolicę kraju. W Ottawie zamknięte są szkoły, restauracje i sklepy. Administracja publiczna pracuje zdalnie. Protesty w Kanadzie są jednymi z największych w historii kraju.

– Próbujemy odzyskać nasz kraj. Nie tylko dla kierowców ciężarówek (ale my ich wspieramy) ale dla całego kraju. Właściwie to dla całego świata – tłumaczył jeden z uczestników protestu.

Kanadyjczycy zapowiadają kolejne protesty przeciwko obowiązującym tam obostrzeniom, domagają się też dymisji premiera Justina Trudeau. Polityk nie ma jednak zamiaru ustępować ze stanowiska.

– Zawsze istnieje prawo do pokojowego protestu, którego ja i inni będziemy w pełni bronić w ramach tej demokracji. Nie ma prawa do podżegania do przemocy, dokonywania aktów przemocy lub szerzenia nienawiści – zaznaczył Justin Trudeau.

W Polsce minionej doby potwierdzono 54 477 nowych przypadków zakażenia koronawirusem. Z powodu COVID-19 zmarło 69 osób, a w następstwie współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami zmarło 238 osób.

TV Trwam News

 

Żródło: radiomaryja.pl,

Autor: mj

Tagi: COVID-19 obostrzenia sanitarne restrykcje epidemiczne