Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Jaki będzie wpływ unijnej polityki klimatycznej na Polskę?

Treść

Trwa dyskusja wokół unijnej polityki klimatycznej. Zaostrzanie celów klimatycznych budzi silny niepokój. Tym tematem zajmowała się w piątek prezydencka Rada ds. Środowiska, Energii i Zasobów Naturalnych.

Europejski Zielony Ład to jeden z głównych unijnych programów, który ma zdefiniować styl życia oraz gospodarkę na najbliższe dziesięciolecia. To bardzo kosztowne wyzwanie – podkreślił dr Michał Tuszyński.

– Jeśli odchodzimy od węgla czy innych tradycyjnych nośników energii na rzecz alternatywnych, które nie zostały wprowadzone w skali globalnej czy ogólnogospodarczej, wówczas narażamy się na podwyżki cen surowca, który jest najbardziej potrzebny, czyli prądu. Energia elektryczna kosztuje i będzie kosztować coraz więcej – mówił ekonomista.

Ogłoszony przez Komisję Europejską pakiet klimatyczny pod nazwą Fit for 55 to zestaw propozycji mających zredukować emisję gazów cieplarnianych o co najmniej 55 procent do 2030 roku wobec poziomu z roku 1990.

O tym dyskutowała w piątek prezydencka Rada ds. Środowiska, Energii i Zasobów Naturalnych.

– Wyzwań jest bardzo wiele. Jest to bardzo trudna i złożona tematyka, ale jednocześnie w tych zmianach trzeba upatrywać pewnej szansy – zaznaczył doradca prezydenta, Paweł Sałek.

Transformacja energetyczna to szansa na modernizację i rozwój europejskich gospodarek.

– Mogą powstać inne przedsiębiorstwa, które będą wykorzystywały nowe technologie polegające na alternatywnych źródłach energii. Jakkolwiek bez wsparcia państwa, a zatem dotacji, a jednocześnie i zaangażowania sektora prywatnego, to nie może być i nie będzie zrealizowane – wskazał dr Michał Tuszyński.

W polskim miksie energetycznym znaczny udział ma energia produkowana z paliw kopalnych. Według Banku Ochrony Środowiska koszt odejścia od tego rodzaju energetyki to 30 mld euro rocznie – podkreślił Andrzej Szcześniak.

– To jest około 6 proc. polskiego PKB. 6 proc. polskiego PKB ma pójść na inwestycje, które gruntownie służą zachodnim dostawcom, producentom, natomiast dla polskich dostawców, mieszkańców, przemysłu, gospodarki są poważnym obciążeniem – zaakcentował ekspert ds. paliw.

Trwają negocjacje strony rządowej dotyczące poszczególnych elementów unijnej polityki klimatycznej – poinformował wiceminister klimatu i środowiska, Ireneusz Zyska.

– Nie możemy zgadzać się na pomysły, postulaty, które zaszkodzą społeczeństwom, pojedynczym obywatelom, ale także obniżą konkurencyjność – wskazał Ireneusz Zyska.

Dla przeciętnego gospodarstwa wdrożenie programu transformacji energetycznej to koszt 8 tysięcy złotych rocznie. Zwiększenie obciążeń gospodarstw domowych może doprowadzić do sprzeciwów społecznych, czego doświadczyła Francja w 2018 roku. Doszło do masowych protestów, a na ulice wyszły tzw. żółte kamizelki.

Nad kształtem pakietu klimatycznego wciąż trwają dyskusję. Swoje poprawki zgłaszają takie kraje jak Hiszpania, Włochy czy Dania.

– Tam również przedstawiciele przemysłu energochłonnego zwracają uwagę, że poziom cen uprawnień do emisji CO2 ma swoje granice – podsumował wiceminister klimatu i środowiska.

Propozycje Komisji Europejskiej muszą zostać zaakceptowane przez rządy UE i Parlament Europejski, co może potrwać do 2 lat.

TV Trwam News

Żródło: radiomaryja.pl, 30

Autor: mj

Tagi: Europejski Zielony Ład