Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Rośnie bezrobocie na świecie spowodowane pandemią

Treść

Pandemia koronawirusa wpływa na rynek pracy na całym świecie. Kolejne kraje odnotowują gwałtowny spadek zatrudnienia. Najgorsza sytuacja panuje w Stanach Zjednoczonych.

Pandemia koronawirusa negatywnie odbiła się na światowej gospodarce. Wiele krajów już mierzy się z falą bezrobocia. W Stanach Zjednoczonych może ono sięgnąć nawet 25 proc. Od początku epidemii po zasiłek dla bezrobotnych w USA zgłosiło się już ponad 33 mln osób – mówił amerykański minister finansów Steven Mnuchin.

– To nie wina amerykańskiego biznesu. To nie wina amerykańskich robotników. Jest to wynik wirusa i dlatego postanowiliśmy wspólnie z prezydentem stworzyć największy program gospodarczy, jaki kiedykolwiek miał pomóc amerykańskim pracownikom – wskazał Stevem Mnuchin.

Prezydent Donald Trump chce jak najszybszego otwarcia całej gospodarki. Liczy na to, że trzeci i czwarty kwartał roku będą lepsze niż drugi.

– Myślę, że będziemy mieli niesamowity czwarty kwartał. Myślę, że będziemy mieli przejściowy trzeci kwartał i myślę, że będziemy mieli fenomenalny w przyszłym roku. Czuję, że będziemy mieć kraj, który jest absolutnie gotowy na jeden z najlepszych lat – oznajmił Donald Trump.

Tymczasem, zdaniem szefa Rezerwy Federalnej Stanów Zjednoczonych Jerome’a Powella, spadek aktywności gospodarczej USA jest najgorszy od czasu II wojny światowej. Kraj może doświadczyć dłuższego okresu słabego wzrostu i stagnacji dochodów.

– Długotrwała recesja i słabe ożywienie mogą również zniechęcać do inwestycji i ekspansji przedsiębiorstw, dodatkowo ograniczając odrodzenie miejsc pracy, a także wzrost kapitału i tempo postępu technologicznego. Rezultatem może być przedłużony okres niskiego wzrostu wydajności i stagnacji dochodów – powiedział Jerome Powell.

Rekordowy wzrost bezrobocia odnotowuje także Australia. W kwietniu stopa bezrobocia wzrosła do 6,2 procent. Pracę straciło prawie 600 tysięcy osób. Premier tego kraju Scott Morrison mówi o powolnym ponownym otwieraniu gospodarki.

– Możemy przywrócić naszą gospodarkę do wzrostu w nadchodzących latach w tym nowym środowisku, abyśmy mogli zapewnić miejsca pracy, zagwarantować podstawowe usługi, zapewnić bezpieczeństwo Australijczykom – podsumował Scott Morrison.

Z kolei rząd Nowej Zelandii planuje pożyczyć i wydać ogromne kwoty, próbując utrzymać bezrobocie poniżej 10 proc. w następstwie pandemii koronawirusa.

TV Trwam News

Żródło: radiomaryja.pl, 15

Autor: mj

Tagi: bezrobocie koronawirus pandemia