Przejdź do treści
Przejdź do stopki

[TYLKO U NAS] A. Bujara: Wzrost cen gazu w podmiotach produkujących pieczywo wyniósł 600, a nawet 1000 procent. To będzie się przekładało na wzrost cen pieczywa lub na zamknięcie biznesu

Treść

Polskie tradycyjne piekarnie, które produkują pieczywo od podstaw, nie zostały objęte tarczą energetyczną, która zapewnia podmiotom wrażliwym cenę rządową. Przypomnijmy, że w tych podmiotach zostały zapisane szkoły, żłobki, szpitale, domy dziecka, ale jeśli chodzi o piekarnie, to muszą korzystać z cen wolnorynkowych. Dzisiaj ta cena to jest około 600 złotych za MWh, a cena gwarantowana to jest 200,17 złotych (…). Wzrost cen gazu w podmiotach produkujących pieczywo  (…) wyniósł o 600, a nawet 1000 procent. To będzie się przekładało na wzrost cen pieczywa lub na zamknięcie biznesu – powiedział Alfred Bujara, przewodniczący Krajowej Sekcji Pracowników Handlu NSZZ „Solidarność”, w środowej audycji „Aktualności dnia” na antenie Radia Maryja.

Małe przedsiębiorstwa mierzą się z problemami po podwyżkach cen energii. Jak wskazał Alfred Bujara, piekarnie produkujące chleb od podstaw nie zostały objęte tarczą energetyczną, czego skutkiem może być wzrost cen pieczywa.

– Muszę powiedzieć, że sytuacja jest drastyczna. Polskie tradycyjne piekarnie, które produkują pieczywo od podstaw, nie zostały objęte tarczą energetyczną, która zapewnia podmiotom wrażliwym cenę rządową. Przypomnijmy, że w tych podmiotach zostały zapisane szkoły, żłobki, szpitale, domy dziecka, ale jeśli chodzi o piekarnie, to muszą korzystać z cen wolnorynkowych. Dzisiaj ta cena to jest około 600 złotych za MWh, a cena gwarantowana to jest 200,17 złotych (…). Wzrost cen gazu w podmiotach produkujących pieczywo  (…) wyniósł o 600, a nawet 1000 procent. To będzie się przekładało na wzrost cen pieczywa lub na zamknięcie biznesu – podkreślił Alfred Bujara.

Dodał, że piekarze już rok temu ostrzegali rząd przed wzrostem cen pieczywa.

– Piekarze już w ubiegłym roku ostrzegali rząd, że o ile nie zostaną ujęci gwarancją tarczy, to pieczywo będzie kosztowało 10,12 lub 15 złotych – podkreślił gość Radia Maryja.

Z tego powodu związkowcy apelują, aby rząd zredukował swoje stanowisko i rozszerzył wykaz podmiotów objętych Rządową Tarczą Energetyczną.

– Oprócz piekarni powinny być włączone w ten wykaz bary mleczne, które przecież służą tym najuboższym. Jest niebezpieczeństwo, że te podmioty nie wytrzymają presji kosztów – zaznaczył Alfred Bujara.

Przewodniczący Krajowej Sekcji Pracowników Handlu NSZZ „Solidarność” odniósł się również do nadużyć zakazu handlu w niedziele.

– W tej chwili można powiedzieć, że podmioty idą na żywca i handlują w niedziele, zatrudniając pracowników. Ustawa reguluje, że przedsiębiorca we własnym imieniu i na własny rachunek z rodziną może sklep otworzyć, ale nie zatrudniać pracowników. (…) Apelujemy do Państwowej Inspekcji Pracy o kontrole, aby wykazać uporczywość działania i przekwalifikować działania z wykroczenia na przestępstwo – powiedział gość Radia Maryja.

Całość audycji „Aktualności dnia” z udziałem Alfreda Bujary można wysłuchać [tutaj].

radiomaryja.pl

Żródło: radiomaryja.pl, 18 stycznia 2023

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy Cię o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl

 

Autor: mj